Josef Zámečník - Patolog ví všechno
(a dneska už ne pozdě)

Neuropatolog Josef Zámečník a jeho přednáška o ceně jednoho roku lidského života, mimozemšťanech ukrytých v pacientech a o tom, zda je lepší spalovat, nebo kompostovat… :-)

Poslouchej Večery na FF UK jako podcast!  :-)

Přímý odkaz na podcast s Josefem Zámečníkem:  iTunes, Google Podcasts, Spotify

Patolog ví všechno (a dneska už ne pozdě...)

V přednášce Josefa Zámečníka zjistíte například:

– Které onemocnění považuje Josef za jedno z nejhnusnějších a proč16:15

– Čím důkladně vytočíte amerického patologa a přimějete ho změnit práci – 36:43

– Proč hned na první hodině říká medikům, že slovo rakovina nikdy nechce slyšet54:26

– Jak se může nezhoubný nádor zvrhnout ve zhoubný? – 1:18:07

Už název přednášky se snažil vehementně naznačit, že obecně zažitou představu patologie Josef Zámečník vyvrací, co mu síly stačí.  K práci patologa totiž daleko víc než rakve, pitevna a fasovaný rum patří mikroskop, nejrůznější barvičky a pojmy jako biopsie a cytologie.  Dozvěděli jsme se, že patologie je moderní diagnostická disciplína, jejíž nedílnou součástí je genetická analýza a průkazy proteinů.

Zjistili jsme, které dříve neléčitelné choroby se dnes běžně léčí a které dnes neléčitelné nemoci už mají namále. Velkou část přednášky věnoval Josef Zámečník tématu rakovina a fenoménu biologická léčba, pro kterou je určení genetického profilu nádorového onemocnění zcela stěžejní.  Také jsme zjistili, co všechno musí nádorové buňky „umět“, aby přežily – a že toho není málo!  Samozřejmostí byla závěrečná diskuze, mimo jiné na téma obnovování neuronů v restauračních zařízeních.  :-)

Přednáška se konala 13. 9. 2021 a po dlouhé pauze jsme se konečně mohli vrátit do velké auly Filozofické fakulty, která v průběhu celého Večera mnohokrát burácela smíchy.  :-)

Přejeme příjemné sledování!  :-)

Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D.

uznávaný neuropatolog a konzultant českých nemocnic

Přednáška Josefa Zámečníka
Přednáška Josefa Zámečníka názorně ukázala, proč byl Josef hned několikrát studenty zvolen Učitelem roku

Oficiální profesí je Josef Zámečník patolog, byť velkou část svého času tráví snahou vysvětlit lidem, co vlastně patologie (ne)znamená.  :-)  Působí jako přednosta Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol, kde se bez jeho mikroskopické konzultace údajně neobjede žádná operace mozkového nádoru.  Intenzivně se věnuje také výzkumu a výuce, přičemž své přednášky se snaží vést tak, aby se daly přežít, a zve si na ně současné umělce.

V knižní sféře je spojena se jménem Josef Zámečník učebnice patologie a mezinárodní učebnice Neuropatology, stejně tak je Josef (spolu)autorem více než 100 odborných článků.  Studenty 2. LF UK byl několikrát zvolen Učitelem roku, je držitelem ocenění Česká hlava za výzkum chování nádorů mozku. A od září 2021 je spjata se jménem Josef Zámečník přednáška – a to velmi památná – Večerů na FF UK, přičemž určitě dojde i na Stůl pro tři!  ;-)

Citáty z přednášky

(Sledujte nás na Instagramu pro další zajímavé citáty ;-))

Klikněte na obrázek myší pro zvětšení

Podělte se o příspěvek s přáteli, budou rádi! :)

Facebook
Twitter
Email
LinkedIn
Přednáškový cyklus Večery na FF UK je realizován na Filozofické fakultě UK v rámci projektu Neurazitelny.cz