Jaroslav Petr - Geneticky vylepšené lidstvo

Biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr a jeho přednáška „Geneticky vylepšené lidstvo“ o doživotních vězeních pro spermie, netradičních firemních benefitech a embryích, co nečtou chytré knížky. :-)

Poslouchej Večery na FF UK jako podcast!  :-)

Přímý odkaz na podcast s Jaroslavem Petrem:  iTunes, Google Podcasts, Spotify

Geneticky vylepšené lidstvo

V přednášce Jaroslava Petra se dozvíte například:

– Který den v našem životě je mnohem důležitější než den narození či dokonce smrti13:35

– Jak jsou lidé vylepšováni už řadu let a spousta z nich si to vůbec neuvědomuje – 49:47

– Jak je možné, že velryby a sloni nikdy nedostanou rakovinu1:14:22

Jak vyrobit se slona mamuta, pokud máte k dispozici 100 postdoců – 1:48:20

Výběr přednášejícího pro první Večer roku 2020 jsme opravdu nechtěli podcenit, kromě zahájení nové sezony pro nás znamenal i návrat do milované Velké auly FF UK. Na pana profesora jsme měli výborné doporučení od kolegů z Hvězdárny a planetária Brno, téma geneticky vylepšené lidstvo je velmi aktuální (ba dokonce víc, než jsme před přednáškou tušili) — zkrátka ideální kombinace.  :-)  Pan profesor nehleděl na bolavé hlasivky a dvě hodiny (korunované netradičním názorem na geneticky modifikované potraviny) utekly jako voda.

Přednáška se odehrála 13. ledna 2020 a lepší start do nového roku jsme si jen těžko mohli přát. Pan profesor Jaroslav Petr namíchal pro tento Večer mimořádně dobrou směs odbornosti, humoru a otázek, které jsou nejspíš mnohem důležitější než jejich odpovědi. Kamery a střihu videozáznamu se jako vždy zhostil Kuba Křenek, i když z technické podoby nově zrekonstruované auly neměl zrovna radost — o to větší dík mu náleží, že to nevzdal!  :-)

Přejeme příjemné sledování!  :-)

prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

biolog, spisovatel a popularizátor vědy

Přednáška Jaroslava Petra nabídla kromě humoru a fascinujících souvislostí i mnoho opravdu procítěných momentů
Přednáška Jaroslava Petra nabídla kromě humoru a fascinujících souvislostí i mnoho opravdu procítěných momentů

Mnoho webových stránek Vám řekne, že je prof. Jaroslav Petr biolog, jehož jméno je spojeno s VÚŽV v Uhříněvsi, kde se zabývá biologií reprodukce a biotechnologií hospodářských zvířat. Kdo by si ale myslel, že Výzkumný ústav živočišné výroby Uhříněves nebo Česká zemědělská univerzita jsou jeho jediná působiště, hluboce by se mýlil.  Ve jménu popularizace vědy píše Jaroslav Petr knihy i poutavé články, mnozí z Vás jej budou znát ze stránek časopisu Vesmír nebo ze sobotních rozhlasových vln pořadu Meteor.

I když má, jak sám říká, odborně blíže spíš k prasatům než k lidem, genetika, genetická modifikace a genová terapie jsou pro něj natolik zajímavá témata, že se jim intenzivně věnuje a snaží se v tomto směru také šířit osvětu, kterou považuje za základ příznivého budoucího vývoje příběhu lidstva.  Rád Vám proto ochotně vysvětlí například jak probíhá umělé oplodnění (dříve označované jako in vitro oplodnění) či jak funguje geniální základ genetické revoluce, systém CRISPR-CAS 9.

Citáty z přednášky

(Sledujte nás na Instagramu pro další zajímavé citáty ;-))

Klikněte na obrázek myší pro zvětšení

Podělte se o příspěvek s přáteli, budou rádi! :)

Facebook
Twitter
Email
LinkedIn
Přednáškový cyklus Večery na FF UK je realizován na Filozofické fakultě UK v rámci projektu Neurazitelny.cz