Vladimír Beneš - Co umí mozek (a co umíme my)

Neurochirurg Vladimír Beneš a jeho přednáška „Co umí mozek (a co umíme my)“ o pracovitých alkoholicích, vánočních sjezdech neurochirurgů a vlídné nevšímavosti. :-)

Poslouchej Večery na FF UK jako podcast!  :-)

Přímý odkaz na podcast s Vladimírem Benešem:  iTunes, Google Podcasts, Spotify

Co umí mozek (a co umíme my)

V přednášce Vladimíra Beneše poznáte například:

– Léčebnou metodu, která i přes svou účinnost děsí celou řadu chirurgů07:42

– Deset největších zlozvyků, kterými si ničíte mozek a ani o tom nevíte – 45:03

– Ohromnou výhodu skrytou v mozcích leváků, kterou jim mi praváci můžeme leda závidět – 01:06:25

– Co může směle dělat Tomáš Řepka, ale mladým fotbalistům to nelze doporučit1:39:59

Laťka Večerů byla po lednové přednášce pana profesora Jaroslava Petra nasazena opravdu vysoko, přesto jsme se chtěli hecnout a poštouchnout ji ještě o nějaký ten kousek výš.  :-)  Do pana profesora Beneše jsme v tomto směru vkládali velké naděje, mimo jiné i proto, že se nám doporučení na něj sešlo z nezvykle mnoha stran. A zaslouženě!  Nejen, že jsme díky němu nahlédli do hlubin nejsložitější známé struktury ve vesmíru, ale zároveň jsme silně potrénovali své bránice například při líčení rivality s Janem Pirkem nebo situace, kdy se na vánočním sjezdu neurochirurgů scházejí u stolu Vladimír Beneš starší, mladší i nejstarší.

Přednáška se uskutečnila 10. února 2020 a tentokrát jsme byli svědky dosud nevídaného jevu.  Fronta zájemců o případná uvolněná místa byla téměř stejně dlouhá jako fronta těch, kdo měli zakoupenou vstupenku.  Nakonec jsme sháněli židle prakticky po celé fakultě, abychom aspoň některým ze zájemců dopřáli možnost být u toho s námi. Natáčení a střihu videozáznamu se tradičně zhostil Kuba Křenek, i když ho prof. MUDr. Vladimír Beneš v prvních minutách za kamerou málem vystřídal.  :-)

Přejeme příjemné sledování!  :-)

Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.

jeden z nejlepších neurochirurgů na světě

Kdyby v tom Vladimíru Benešovi nezabránila kamera, nejspíš by s vervou běhal po celé aule
Kdyby v tom Vladimíru Benešovi nezabránila kamera, nejspíš by s vervou běhal po celé aule

Málokdy se nám stává, aby se mezi doporučeními na dalšího přednášejícího od neurazitelných diváků nějaké jméno objevovalo tak často jako „Vladimír Beneš Ústřední vojenská nemocnice“.  Hned jsme proto zpozorněli a rozhodli se panu profesorovi trochu podívat na zoubek.  :-)  Odbýt jeho výjimečnost shrnutím, že je Vladimír Beneš neurochirurg, by bylo skoro až neuctivé — ve svém oboru se totiž vypracoval skrze více než 8.000 operací mezi absolutní špičku svého oboru a jednoho z nejlepších neurochirurgů na světě.

V letech 1997 – 2020 působil pan profesor jako přednosta Neurochirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a ÚVN.  Zajímavé je i to, že neurochirurgické řemeslo se v rodině Benešů dědí — vynikajícím chirurgem je i otec pana profesora a jeho syn jde opět ve stejných odborných šlépějích. Výrazně také přispěla známosti jména Vladimír Beneš kniha „Mé cesty do hlubin mozku“, která představuje přepis rozhovorů pana profesora s Martinem Moravcem a byla velmi rychle vyprodána.

Citáty z přednášky

(Sledujte nás na Instagramu pro další zajímavé citáty ;-))

Klikněte na obrázek myší pro zvětšení