Jan Strojil - Soumrak antibiotik

Klinický farmakolog a infektolog Jan Strojil a jeho přednáška o procházkách v kanalizaci, mumiích léčených antibiotiky a nezasloužené sklepní Nobelovce…  :-)

Poslouchej Večery na FF UK jako podcast!  :-)

Přímý odkaz na podcast s Janem Strojilem:  iTunes, Google Podcasts, Spotify

Soumrak antibiotik

V přednášce Jana Strojila objevíme například:

– Proč jsme za posledních 50 let nedokázali přijít s novými antibiotiky30:31

– Jaké dříve netušené metody boje s infekcemi se právě zkouší v klinických studiích – 45:12

– Jak se doopravdy snáší antibiotika s alkoholem :-) – 1:08:31

– Zda by antibiotika začala být znovu účinná, kdybychom je na chvíli přestali používat1:25:37

V úvodu přednášky jsme zjistili, že ne všechny infekce a infekční choroby jsou si rovny a že předepsat antibiotika má smysl opravdu jen v případě bakteriální infekce. Poté jsme se ponořili trochu do historie a pochopili, jak obrovsky náhodný objev penicilin představoval a jak málo chybělo, aby penicilin antibiotika vůbec světu neotevřel. Chybět nesměl ani proces, kterým antibiotická rezistence vzniká.

Na závěr přednášky nám Honza ukázal příslovečné kdo-za-to-může (s důkazními daty ze zemí, kde se dají sehnat antibiotika bez předpisu ) a nové slibné metody boje s infekcemi.  Diskuse pak přinesla odpovědi na věčnou otázku antibiotika a alkohol či alergie na penicilin a jiné léky.  Dozvěděli jsme se rovněž kdy zaberou antibiotika s výhledem na třídenní antibiotika jako možnou budoucnost léčby. 

Večer s Janem Strojilem na téma antibiotika se odehrál 14. února roku 2022 ve Velké aule Filozofické fakulty UK.

Přejeme příjemné sledování!  :-)

MUDr. Jan Strojil, Ph.D.

klinický farmakolog a infektolog

Přednáška Jana Strojila o malých věcech velkého významu byla plná nevtíravého a přesto neodolatelného humoru
Přednáška Jana Strojila o malých věcech velkého významu byla plná nevtíravého a přesto neodolatelného humoru

Jan Strojil působí jako klinický farmakolog a embryonální infektolog ve Fakultní nemocnici Olomouc a na Univerzitě Palackého v Olomouci.  Obdržel Fulbright-Masarykovo stipendium a bojí se doktorů. Jako asi každý lékař, který se jen trochu přiblížil urgentnímu příjmu, musí i on často rozhodovat, zda mají pro daného pacienta antibiotika nějaký přínos, či zda pacientem získané infekční choroby dokáže zpacifikovat imunitní systém dotyčného. 

I když by si Jan Strojil antibiotika za téma své přednášky asi sám od sebe nevybral, říkal jsem si, že antibiotická rezistence je dostatečně velký a aktuální strašák, aby si zasloužila neurazitelnou pozornost kvalitního přednášejícího.  Od února 2022 je tak spojena se jménem Jan Strojil přednáška na téma antibiotika a antibiotická rezistence.  Konec konců, po této přednášce jsem pevně přesvědčen, že to nebylo naposledy, kdy se Jan Strojil v Neurazitelném projektu objevil. :-)

Citáty z přednášky

(Sledujte nás na Instagramu pro další zajímavé citáty ;-))

Klikněte na obrázek myší pro zvětšení